wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Strój jeździecki - czym powinien się charakteryzować?
Kontakt
 • Stajnia Miszewo S.C.
  NIP: 584 25 69 861

 • E-mail:biuro@stajnia-miszewo.pl
 • Telefon(58) 684-87-73
  603 045 046
 • Fax(58) 684-87-73
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 10.00 - 18.00, soboty 10.00 - 15.00

Strój jeździecki - czym powinien się charakteryzować?

Data dodania: 27-11-2020

Jazda konno może przynieść mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza gdy obserwujemy zwiększającą się pewność siebie, polepszające się umiejętności oraz to, że czerpiemy coraz więcej radości ze sportu. Z tą aktywnością musi się wiązać odpowiednie przygotowanie konia oraz samego jeźdźca. Schludny, elegancki wygląd sprawia, że czujemy i prezentujemy się profesjonalnie. Strój jeździecki spełnia jednak dużo ważniejszą funkcję - zapewnia nam bezpieczeństwo.
 

Podstawowe elementy stroju jeździeckiego

 
 • nakrycie głowy
Jednym z popularnych rozwiązań jest toczek. Działa jak swoisty kask, bo zabezpiecza głowę jeźdźcy. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko poważnych uszkodzeń ciała, do których może dojść na skutek upadku z konia.

Bryczesy jeżdzieckie do stroju jeździeckiego
 • bryczesy
Dobre spodnie do jazdy konnej muszą we właściwy sposób przylegać do ciała. Mimo że są obcisłe, nie mogą w żaden sposób krępować ruchów. Na rynku znajdziemy dużo różnorodnych kolorów i wzorów, ale od kwestii estetycznych ważniejsze są udogodnienia, pozwalające na pewne siedzenie w siodle. Przeważnie spotkamy się z modelami wykonanymi z bawełny z domieszką włókna syntetycznego. Oprócz tego, w konstrukcji spotkamy lej. Jest to wzmocnienie w części, w której spodnie bezpośrednio spotykają się z koniem i siodłem. W efekcie jeźdźca jest chroniony przed otarciami, a jego przyczepność jest zwiększona.
 • buty
W tej kategorii również występuje duża różnorodność. Przeważnie początkujący jeźdźcy wybierają obuwie krótkie. Łączy się je z czapsami, co pozytywnie wpływa na optymalne ułożenie stopy w strzemieniu. Warto wybierać modele, które sięgają przynajmniej za kostkę, bo to uchroni ten delikatny odcinek naszego ciała przed ewentualnymi uszkodzeniami. Z kolei profesjonaliści decydują się zazwyczaj na oficerki. Wyglądają bardzo elegancko i charakteryzują się wydłużoną cholewką. To właśnie takie rozwiązanie możemy zaobserwować, jeśli oglądamy zawody jeździeckie.

Powyższe punkty to tylko przykłady, bo wyposażenie dla jeźdźców, obejmuje wiele innych elementów, takich jak np. bluzy, kurtki, kamizelki, kaski, rękawiczki i wiele innych.
 

Co łączy elementy stroju jeździeckiego?


Poszczególne elementy różnią się krojem i zastosowaniem, ale wszystkie powinny pozytywnie wpływać na bezpieczeństwo jeźdźca. Wysokiej jakości rozwiązania zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się i dobrze odprowadzają wilgoć. Muszą też charakteryzować się stosunkowo dużą wytrzymałością, bo takie elementy garderoby są mocno eksploatowane. Liczy się również doskonałe dopasowanie do gabarytów osoby uprawiającej jeździectwo. Nie ważne, czy jest to kask, czy rękawiczki - każdy element wyposażenia należy kupować dokładnie z myślą o konkretnej osobie. Należy więc nastawić się na wiele przymiarek. Warto jednak wykazać się cierpliwością i dokładnością podczas poszukiwań idealnego stroju jeździeckiego. Dobrze dopasowany komplet odwdzięczy się nam z nawiązką - sprawi, że poczujemy się pewnie i będziemy mogli cieszyć się wszystkimi korzyściami związanymi z uprawianiem tego pięknego sportu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl