wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Siodło dla konia - rodzaje i charakterystyka
Kontakt
 • Stajnia Miszewo S.C.
  NIP: 584 25 69 861

 • E-mail:biuro@stajnia-miszewo.pl
 • Telefon(58) 684-87-73
  603 045 046
 • Fax(58) 684-87-73
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 10.00 - 18.00, soboty 10.00 - 15.00

Siodło dla konia - rodzaje i charakterystyka

Data dodania: 27-11-2020

Odpowiednio dopasowane wyposażenie jeździeckie to podstawa, bo zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu. To z tego powodu producenci proponują różnorodne rozwiązania i warto wybrać te, które są odpowiadają naszym umiejętnościom i preferowanym stylom jazdy. W dzisiejszym artykule skupiamy się na siodle dla koni.
 

Podstawowe typy siodeł dla konia

 
 • Siodło skokowe
Taki model należy wybrać, jeśli planujemy skoki przez przeszkody. To, co wyróżnia je na tle innych, to mocno zaakcentowany element kolanowy. Dzięki takim wysokim klockom kolanowym jeźdźca może cieszyć się dobrą przyczepnością również podczas dynamicznych ruchów, które naturalnie pojawiają się podczas skoku i lądowania. Siodła skokowe mają również gwarantować wygodę samemu zwierzęciu. Dzięki podwyższonemu tylnemu łękowi, zwierzę nie odczuwa dyskomfortu, gdy odbija się od ziemi albo gdy ląduje.
 
 • Siodło ujeżdżeniowe
Dzięki siodłom ujeżdżeniowym koń może odbierać bezpośrednie sygnały od jeźdźca, dzięki czemu sprawnie wyczuwa jego intencje. W efekcie współpraca między człowiekiem a zwierzęciem jest dużo lepsza. Charakteryzuje się stosunkowo głębokim siedziskiem oraz wyższą konstrukcją w obrębie łęku tylnego i przedniego. Jeśli chodzi o klocki kolanowe, to ten element ma tu bardzo oszczędną formę, lub po prostu siodło jest go pozbawione. Całość ma raczej prostą konstrukcją, która powinna jednak być w pełni komfortowa dla konia i jeźdźca.

Siodło dla konia - siodło rajdowe
 • Siodło rajdowe
W siodłach rajdowych nacisk położono głównie na bardzo dobre podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. To ważne, bo ten odcinek jest szczególnie narażony na dolegliwości bólowe podczas dłuższej jazdy. Z siodeł rajdowych korzysta się nie tylko do rekreacyjnych wydłużonych przejażdżek; decydują się na nie też osoby, które z racji swojego zawodu spędzają na koniu wiele godzin.
 
 • Siodło wszechstronne
W siodłach wszechstronnych można spotkać elementy siodła ujeżdżeniowego i skokowego. Daje jeźdźcowi możliwość przyjęcia pozycji ciała, która akurat mu pasuje. To, co je w pewien sposób wyróżnia to delikatnie wysunięta tybinka

Oprócz tych popularnych modeli, spotkać się można z dużo rzadziej wykorzystywanymi modelami: siodłem westernowym i besterlicowym. To pierwsze bywa wykorzystywane do łapania bydła (charakteryzuje się rogiem, do którego można zamocować lasso). Z kolei wariant bezterlicowy bywa stosowany w hipoterapii.
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siodła?


Podczas wyboru siodła koniecznie sprawdźmy, czy leży ono dobrze na koniu i przylega do jego mięśni. Dobra lokalizacja oznacza, że siodło znajduje się zaraz za krawędzią łopatki. Pamiętajmy, że siodło nie może stykać się z kręgosłupem zwierzęcia. Na szczęście można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób, przez wsunięcie palców między siodło a ciało konia. Co również istotne, nie może przekrzywiać się na którąkolwiek ze stron, tylko podczas jazdy pozostawać w równowadze. Najważniejsze jest jednak przetestowanie siodła. Tylko wtedy możemy przekonać się, czy odpowiednio reaguje na ruch.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl