wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Początek przygody z jeździectwem - czego będziemy potrzebować?3

Początek przygody z jeździectwem - czego będziemy potrzebować?

Data dodania: 20-03-2020

Jeździectwo to piękny sport, charakteryzujący się ogromną różnorodnością. Pod tym jednym terminem kryje się bowiem kilka dyscyplin, m.in. skoki przez przeszkody, ujeżdżanie, powożenie, woltyżerka. Zanim jednak wdrożymy się w którąkolwiek z nich, czeka nas okres nauki, poznawania sprzętu i wprawiania się w standardowej jeździe. Jednym z ważnych kroków, które trzeba będzie podjąć już na samym początku, jest zakup odpowiedniego wyposażenia i stroju.  Profesjonalne obuwie jeździeckie

 


1. Sztyblety jeździeckieSztyblety jeździeckie damskie i męskie to obuwie, z którego często korzystają zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w jeździe konnej, jak i starzy wyjadacze. Warto poświęcić trochę czasu na wybór tego elementu, bo to właśnie on chroni stopę przed ewentualnymi uszkodzeniami.


Odpowiednie bryczesy jeździeckie zapobiegają ślizganiu się stopy i zapewniają jej pewną, stabilną pozycję w strzemieniu. Obuwie sięga za kostkę i charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jeśli wybierzemy model dobrego, sprawdzonego producenta, ten element garderoby będzie nam służył przez wiele lat i zapewni komfort podczas jazdy konnej.Na rynku spotkać można kilka rodzajów sztybletów. Bardzo popularne są rozwiązania z gumowymi wstawkami z boku. Bliźniaczo podobne są sztyblety z zamkiem (wstawiony jest w miejscu gumy). Ten wariant nieco ułatwia zakładanie i zdejmowanie obuwia. W sklepach jeździeckich znaleźć można również sznurowane trzewiki jeździeckie.2. OficerkiOprócz sztybletów jeździeckich męskich i damskich, ogromną popularnością cieszą się oficerki. Ten rodzaj obuwia nadaje stroju szyku i elegancji. Oficerki wyróżniają się wysoką cholewą oraz wzmocnionym czubkiem buta. Niewielki obcas ma zagwarantować pewną pozycję stopy w strzemieniu.


Dobrze dobrane oficerki powinny właściwie przylegać do łydki. W ten sposób koń może doskonale czuć jej pracę. Elegancja tego typu obuwia w dużej mierze polega właśnie na dobrym przyleganiu cholewki. Aby zapobiec nieestetycznemu i niefunkcjonalnemu marszczeniu się, tylna część cholewy również jest dodatkowo wzmocniona.


Profesjonalny pracownik sklepu jeździeckiego powinien nam pomóc wybrać odpowiednią wysokość buta. To ważne, bo jeśli cholewka będzie zbyt krótka, mogą pojawić się problemy z komfortowym dosiadem konia. Z idealną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy cholewka jest długa, ale jednocześnie pozwala na wygodnie zgięcie kolana. Tu również możemy spotkać się z wariantem sznurowanym (opcjonalnie zapinanym) i wsuwanym.


Wybierając oficerki jeździeckie, warto zastanowić się nad ich zastosowaniem i biorąc pod uwagę to kryterium wybrać między oficerkami skokowymi, ujeżdżeniowymi lub wszechstronnymi.
3. InneOprócz wyżej wspomnianych modeli w uprawianiu jazdy konnej przydać się mogą również buty stajenne oraz buty zimowe. Pierwszy wariant jest niezbędny przy różnego rodzaju pracach, które wykonuje się przy koniu. Aby zapewnić stopie komfort i zabezpieczenie przed wilgocią, takie modele wyposaża się najczęściej w gumową cholewkę. Z kolei buty zimowe, oprócz warstwy wodoszczelnej, posiadają również dodatkowe ocieplenia.Bryczesy jeździeckie i inne ważne elementy stroju przeznaczonego do jazdy konnejOprócz obuwia jeździeckiego, warto zadbać o odpowiednio dopasowane spodnie. Bryczesy damskie i bryczesy męskie zapewniają nieskrępowany ruch, a dzięki dodatkowym wzmocnieniom, chronią przed otarciami. Spodnie tego typu są obcisłe, co gwarantuje dobre wyczucie konia. Aby zapewnić osobom uprawiającym jazdę konną maksimum komfortu, bryczesy męskie i damskie szyte są z różnorodnych materiałów (wariant cieńszy - zimowy oraz lżejszy - letni).Ochraniacze, kamizelki, czapsy, rękawiczkiWażną częścią stroju są również ochraniacze. Tutaj warto wspomnieć o kamizelce, wyposażonej w specjalne wzmocnienia oraz o czapsach - ochraniaczach na nogi, których należy używać, jeśli zdecydowaliśmy się na krótkie obuwie jeździeckie. Istnieje również ochronny wariant mankietów, zakładany na ręce. Na konia nie poleca się wsiadać również bez rękawiczek. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać wodze w dłoni (zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków pogodowych). Dodatkowo rękawiczki chronią przed chłodem.Kaski jeździeckieUprawiając ten sport nie można zapomnieć o kasku jeździeckim. O ten element muszą dbać i bardzo początkujące osoby, i wprawieni zawodnicy. Toczek jeździecki winien być idealnie dopasowany do głowy adepta jeździectwa. Kupując ten element wyposażenia, koniecznie zwróćmy uwagę na posiadane atesty.Zadbanie o odpowiedni strój, obuwie jeździeckie i inne wyposażenie do jazdy konnej to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy. To przede wszystkim niezbędny krok, który należy podjąć, żeby zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Z tego powodu tego typu ekwipunek poleca się kupować tylko w profesjonalnych sklepach. W takich miejscach można liczyć nie tylko na szeroki wybór sprzętu szanowanych producentów, ale również na nieocenione wsparcie i doradztwo doświadczonego sprzedawcy.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl