wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Bezpieczeństwo czyli dobieramy sprzęt ochronny3

Bezpieczeństwo czyli dobieramy sprzęt ochronny

Data dodania: 20-03-2020

Nawet osoby, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jeździe konnej, nie są wolni od ryzyka wypadku. Na niektóre rzeczy nie można mieć wpływu i nie zmienią tego nawet wysokie kompetencje. Wystarczy spłoszenie konia, żeby jeździec stracił równowagę, zaczął wyślizgiwać się z siodła, albo nawet z niego wypadł. Właściwie każdy element stroju powinien być zaplanowany z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Poniżej precyzujemy najważniejsze elementy ochronne i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.Wybór kasku ochronnego - czym się kierować?Zakładanie kasku przed wejściem na konia powinno stać się nawykiem już na samym początku przygody z tym sportem. Takie wyposażenie, oprócz tego, że zabezpieczy głowę podczas upadku, przydaje się również podczas jazdy "w terenie", chroniąc przed gałęziami i gałązkami. Kask w pełni realizuje swoją funkcję tylko, jeśli jest dobrze dobrany do konkretnej osoby.Wybierając się na zakupy, należy nastawić się na sporo przymierzania. Pod uwagę trzeba będzie wziąć kształt oraz obwód głowy. Absolutnie nie może opadać na oczy ani przechylać się na którąkolwiek stronę. Należy omijać tanie produkty od niepewnych producentów oraz podejrzane sklepy. Najlepszą opcją będzie wybranie się do profesjonalnego sklepu jeździeckiego. Warto korzystać ze wskazówek doświadczonych sprzedawców, każdego dnia pomagających w wyborze kasków i toczków. Istnieje jednak kilka kwestii, o których po prostu musimy wiedzieć.Dobre kaski ochronne powinny mieć:


 
  • wentylację
  • certyfikaty bezpieczeństwa
  • system regulacyjny, pozwalający na lepsze dopasowanie kasku do głowy, niż to oferowane przez standardowe rozwiązania
  • wkładki pochłaniające pot
Kask Exxential Uvex czarny mat
Kask Exxential Uvex czarny matCo warto wiedzieć o kamizelkach ochronnych do jazdy konnej?


Kamizelki chronią kręgosłup, żebra oraz narządy wewnętrzne przed ewentualnymi negatywnymi skutkami upadku. Skonstruowane są w taki sposób, żeby pochłonąć siłę uderzenia ciała o przeszkodę lub podłoże. Dobrze dobrana kamizelka nie powinna utrudniać siedzenia w siodle. Podczas zakupów należy sprawdzić, czy kamizelka spełnia normę EN 13158 : 2009.

KAMIZELKA z poduszką powietrzną HELITE Air Soft Shell
KAMIZELKA z poduszką powietrzną HELITE Air Soft ShellŻółwik jeździecki to wariant kamizelki, zapewniający zabezpieczenie tylko plecom. Różnice dotyczące tego typu produktów dotyczą również poziomu ochrony. Na którą opcję się zdecydować? Wiele zależy od tego, czy jesteśmy raczej rekreacyjnymi jeźdźcami, czy czujemy się już na tyle pewnie, że chętnie wyruszamy w teren. Najgrubsze kamizelki ochronne noszone są przez osoby, które traktują jeździectwo jak sport wyczynowy i specjalizują się w tej dziedzinie. Takie wyposażenie musi być dobrze dopasowane do naszych potrzeb, dlatego warto porozmawiać ze sprzedawcą o swoich oczekiwaniach, nawykach oraz preferowanym poziomie ochrony.

 

Rękawiczki jeździeckie i sztylpyRękawiczki znacznie zwiększają komfort jeźdźca, chroniąc przed chłodem i wiatrem. Ich podstawowa funkcja jest jednak ważniejsza. Są stworzone z materiału, który zapobiega wyślizgiwaniu się wodzy z dłoni. Bywają nieocenione również wtedy, gdy koń się wyrywa i wodze powodują duże tarcie (bez rękawiczek mogłoby dojść do uszkodzenia skóry). Profesjonalne rękawiczki powinny być wykonane z rozciągliwego, niekrępującego ruchu materiału, który dobrze oddycha. Rękawiczki muszą być optymalnie dopasowane do warunków atmosferycznych, w których trenujemy jazdę konną. Należy pamiętać, że nawet zimowy, grubszy wariant powinien dobrze leżeć na ręce i nie utrudniać ruchów dłoni.Sztylpy natomiast mają formę nakładek ze skóry, ściśle przylegających do łydek, sięgających od kostki do kolana. Ułatwiają wchodzenie i schodzenie z konia, likwidując ryzyko zakleszczenia się kończyny w strzemieniu. Dodatkowo, tak jak rękawiczki, zapewniają ochronę przed zimnem.Każde wyposażenie, którego używamy podczas jazdy konnej, powinno gwarantować nam bezpieczeństwo. Dotyczy to też m.in. obuwia oraz bryczesów. Dobre dopasowanie do ciała jeźdźcy, właściwa faktura oraz grubość materiału są niezbędne, żeby adept jeździectwa mógł czuć się pewnie podczas realizacji swojej pasji.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl